Akce Školní dvůr tak trochu jinak

P3210941 15. dubna 2013 Po letošní dlouhé zimě jsme konečně brněnskou místní organizaci Dělnické mládeže probudili k životu a svůj elán jsme vrhli podle nás tím nejlepším směrem. Zacílili jsme totiž opět na mládež na školách. Tentokrát ne však s letáčky z ideologické či propagační roviny, nýbrž s pozvánkami na úklidovou akci v chráněné lokalitě brněnské přírodní památky.

Sto kusů novin Hlas mládeže a 160 pozvánek na úklid přírodyP3210956 bylo naše jediné vybavení, když jsme se chystali připravit nevšední ráno školákům ze Střední školy umění a designu, stylu a módy a vyšší odborné školy na Francouzské ulici v Brně. Se Školním dvorem máme v Brně již značné zkušenosti a tak jsme byli připravení a akci jsme brali spíše jako rutinu. I reakce studentů byly obdobné jako v minulosti. Většina lidí si letáček či noviny vzala a někdy se do nich také začetla. Kupodivu se ani jednou nestalo, že by někdo přímo na místě leták zahodil nebo zmačkal, což nás velice potěšilo. Zpestřením nám pak byl výstup jedné studentky, kterou div neranila mrtvice, když se rozčilovala nad tím, jak si můžeme dovolit oblbovat hlavy žákům školy, kterou navštěvuje. Po pár slovních výměnách a argumentech však bylo jasné, že u nás s paragrafy či urážkami neuspěje, a tak se odebrala zpět do školy.

Sd-p4140960 Ani ne po hodině jsme akci ukončili a rozešli se k domovům, ale věděli jsme, že jsme u této školy nebyli naposledy. Večer, o několik dní později, jsme se totiž vrátili, abychom místním žákům přichystali ještě jedno překvapení. Vypůjčili jsme si slogan z jednoho našeho transparentu a ten jsme křídou přepsali před vchod školy a pod něj jsme umístili odkaz na webové stránky Dělnické mládeže. Víme, že každá propagace a každé zviditelnění je dobré a tímto způsobem můžeme masivně a téměř bez nákladů oslovit spoustu mladých lidí, kteří ještě nenašli svůj směr. Věříme, že tímto krokem inspirujeme i další místní organizace nebo jednotlivé aktivisty, kteří buď formou obyčejných nápisů nebo ti šikovnější malůvkami či grafity vyzdobí šedé chodníky před školami a posunou tak akci Školní dvůr do nové roviny.

-red-